Is it Worth Getting Your Own Set of Resistance Bands?

Is it Worth Getting Your Own Set of Resistance Bands?

How Much Value do Resistance Bands Have?

Resistance bands are an extremely common item that is used widely throughout the fitness and therapy industries. They are typically known was a lower cost item in comparison to other gym equipment. But, just how cost effective are they? We are going to take a look at the cost breakdown.

Cost Breakdown

Resistance bands are an item that can be used during every workout. This is due to the high versatility and the fact that they will likely be incorporated into your warmup, workout, or your stretching/ mobility routine. Additionally, they are perfect to have as at home physical therapy equipment. For the cost breakdown, let's assume the following:

Here is the price breakdown for your resistance bands:

  • After one year of use, it only cost you $0.18 per use. 
  • After two years, it is only $0.09 per use

Over those two years you improved your physical and mental health, boosted your confidence, and recovered from injuries. It cost you less than a dime each time you took one step closer to your goals. 

Order your resistance bands today and start your journey to a happier healthier life. 

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.

1 of 3